صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

ششمین دوره مراسم اهدای جایزه کتاب سال سینمای ایران برگزار شد؛

فلسفه فیلم اثر احمدرضا معتمدی برگزیده شد

به گزارش اداره روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، مراسم اهدای جایزه کتاب سال سینمای ایران روز جمعه 6 اسفندماه جاری با حضور رییس، نایب رییس و اعضای هیات مدیره خانه سینما در تالار زنده‌یاد سیف‌الله داد صورت گرفت.

در این مراسم که از ساعت 16:30 آغاز شد، پس از قرایت بیانیه هیات داوران کتاب "فلسفه فیلم" تالیف آقای دکتر احمدرضا معتمدی عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، در بخش مباحث نظر برگزیده شد.

جلد اول کتاب «فلسفه فیلم»، نوشته دکتر احمدرضا معتمدی، محقق برجسته، استاد دانشگاه و کارگردان آثار فلسفی «زشت و زیبا، دیوانه‌ای از قفس پرید و آلزایمر...» برنده جوایز متعدد از جشنواره‌های داخلی و خارجی؛ شامل بررسی تحلیلی، انتقادی و اجتهادی نظریه‌های فیلم دوران کلاسیک است.

در این کتاب عمدتاً دو نظریه رقیب یعنی«رئالیسم» و «فرمالیسم» مبتنی به روش فلسفه تحلیلی در آنالیز نظریه‌های فیلسوفان بنام «مانستربرگ، آرنهایم، آیزنشتاین، بالاژ، بازن و کراکوئر» در گذار از نظریه فیلم به فلسفه فیلم مورد تحلیل انتقادی و اجتهادی قرار گرفته و در فصل آخر با عنوان «چیستی‌شناسی بازنمایی فیلم» صحت، سقم و کارآوری هر کدام بر مبنای دیدگاه فلسفه بومی مورد داوری واقع شده است.

احمدرضا معتمدی، مدت سی‌سال تمحضّ و پژوهش تخصصی در فلسفه فیلم را مبتنی بر سوابق طولانی تحصیل و تحقیق در فلسفه اسلامی، فلسفه غرب و فلسفه هنر و همچنین فعالیت تجربی سالیان متعدد در حوزه سینمای فلسفی، به مثابه بنیادگذاری اندیشه فلسفی در حوزه سینما، در ساختار رساله‌ای علمی و تعلیمی در معرض افکار دانش‌پژوهان قرار داده است.

 

کتاب "فلسفه فیلم" اثر دکتر احمدرضا معتمدی، با قيمت 50،000 تومان توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامیعرضه گردیده است.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات تکمیلی و تهیه کتاب می‌توانند به وبگاه سازمان انتشاراتپژوهشگاه مراجعه نمایند.

 


١٤:٥٣ - يکشنبه ٨ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٥٢٩٦    /    تعداد نمایش : ٢٢١خروج
عضویت در خبر نامه

تماس با ما

نشانی دفتر مركزی (تهران): خیابان شهید بهشتی - خیابان شهید احمد قصیر (بخارست) - كوچه پژوهشگاه (دوم) - پلاك 2

نشانی دفتر قم: بلوار 15 خرداد (شاه سید علی) - كوچه شهید میثمی (كوی 10)

info@iict.ac.ir

٨٨٥٠١٠٦٤

اطلاعات بیشتر